Protesty rolników od tygodni przetaczają się przez Europę. Pierwszy protest miał miejsce już 24 stycznia. Dlaczego rolnicy wychodzą na ulice? Jakie są powody ich protestów? I jakich zmian rolnicy oczekują? Jak to całe zamieszanie wpłynie na ostatecznego odbiorcę produktów rolnych, czyli zwykłego Kowalskiego?
Od piątku 9 lutego aż do 10 marca trwa kolejna fala strajków rolniczych w Polsce. W ten sposób rolnicy "włączają się w ogólnoeuropejski protest przeciwko niekorzystnym dla rolnictwa kierunkom zmian Wspólnej Polityki Rolnej". Zapowiadane są blokady dróg i autostrad we wszystkich województwach.
Przed Urząd Marszałkowski w Gdańsku podjechało kilkadziesiąt dużych ciągników, m.in. z powiatów wejherowskiego, puckiego, kwidzyńskiego i słupskiego.
Akcja przebiegła spokojnie. Nie zanotowano żadnych incydentów. Kolumny ciągników były ubezpieczane przez policyjne radiowozy, a mieszkańcy Pomorza przyjmowali protest ze zrozumieniem.
Studio Reportażu Polskiego Radia
Reportażyści Studia Reportażu jeżdżą po Polsce i świecie w poszukiwaniu ciekawych spraw i ludzi. Wielokrotnie inicjatorami podejmowanych przez nas tematów są wierni słuchacze reportaży. Telefony słuchaczy, listy (i te tradycyjne, i elektroniczne) są dowodem na to, że wysiłek reportażystów ma sens, że są potrzebni, że ich trud poprawiania świata przynosi konkretne, społecznie oczekiwane efekty.
Zobacz także:
Ciekawość świata i ludzi to dar, z którym przychodzimy na świat. Właśnie ta ciekawość, nieustanna chęć dzielenia się spostrzeżeniami, przemyśleniami, uczuciami niejako wyznaczyły wielu z nas drogę zawodowego rozwoju. To droga niekończących się fascynacji, olśnień, zmagań z trudną materią życia i sztuki, z samymi sobą wreszcie.
Tytuł reportażu: "Nadzieja umiera ostatnia"
Autora: Andrzej Urbański
Data emisji: 16.02.2024
Godzina emisji: 0.10
DS/kormp